czwartek, 18 lipca, 2024

INTELIGENTNY DOM

Inteligentny dom – wiele się o nim ostatnio mówi, ale co to tak właściwie oznacza? Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa? Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytania na ten temat.

Wyposażamy nasze domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia – innowacyjny sprzęt AGD, ogromne płaskie telewizory i systemy audio o kinowej jakości. Wciąż jednak często korzystamy z wszystkich tych dobrodziejstw w tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że naprawdę nowoczesny dom to dom inteligentny.

Inteligentny dom (z angielskiego: Smart Home) to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie się porozumieć i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia.

Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy.

Choć może to brzmieć jak coś niezwykle złożonego i zagmatwanego, w rzeczywistości (pomijając technologiczny aspekt całego przedsięwzięcia) jest to proste.

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: korzystając z samego tylko smartfona domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, a także oglądać wideo na żywo z monitoringu. A wiele z tych czynności mogą wykonywać nawet wtedy, gdy znajdują się z dala od swojego miejsca zamieszkania.

Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. W parze z tym powinno jeszcze iść zmniejszenie kosztów życia (a przede wszystkim: obniżenie rachunków za prąd).

Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń – im jest ich więcej, tym bardziej „inteligentne” staje się nasze mieszkanie. Jedne komponenty odpowiadają za bezpieczeństwo, drugie poprawiają komfort, a jeszcze inne mogą przynieść oszczędności. Wymieńmy je zatem:

Podstawowe urządzenia inteligentnego domu:

  • inteligentne gniazdka (tzw. Smart Plug pozwalające włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, ustalać harmonogram i monitorować użycie energii),
  • inteligentne oświetlenie (sterowane ze smartfona, opcjonalnie: z regulacją jasności i barwy),
  • inteligentne ogrzewanie (służące do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach),
  • inteligentne czujniki (np. czujniki dymu, czujniki gazu, czujniki temperatury, czy czujniki zalania),
  • kamery do monitoringu (rejestrujące wideo, opcjonalnie: nagrywające po zmroku i zapisujące w chmurze),
  • systemy alarmowe (np. czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien oraz syreny alarmowe).

Urządzenia te mogą być dostępne (i używane) pojedynczo, ale mogą też być łączone w zestawy inteligentnego domu. Czasem też są one przystosowane do konkretnego pojedynczego zadania: na przykład zestawy do monitoringu. W skład tych ostatnich mogą więc – dla przykładu – wchodzić: kamery, czujniki drzwi i okien, czujniki ruchu, czujnik temperatury i wilgoci oraz centralka.

Centralki inteligentnego domu Skoro już przy niej jesteśmy, centralka to podstawowy element inteligentnego domu, jako że to ona odpowiada za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Łączy się ona z wszystkimi komponentami oraz z siecią Internet, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z systemu nawet wtedy, gdy znajdują się poza domem.

Wszystkimi aspektami inteligentnego domu zajmujemy się my. Służymy pomocą w doborze urządzeń jak również zakupem, montażem i konfigurowaniem by wszystko ze sobą współpracowało i życie było łatwiejsze.

Najlepszym rozwiązaniem integrującym inteligentne urządzenia w domu jest system Home Assistant.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek).
Polityka ciasteczek
O plikach cookie
ZGADZAM SIĘ